PLACENTÁLOVÉ

Placentálové jsou největší skupinou savců, patřících do podtřídy živorodých.

Většina žijících savců (včetně člověka) patří právě mezi placentální savce, zbylé dvě skupiny představuje nadřád vačnatců patřící rovněž k podtřídě živorodých, a řád ptakořitních, patřící do podtřídy vejcorodých. Hlavním znakem odlišujícím placentály od ostatních savců je výživa plodu pomocí placenty během těhotenství. Placentu mají pouze samice. Díky placentě, přes kterou je plod v průběhu vývoje vyživován, je mládě v době porodu mnohem lépe vyvinuté než novorozené mládě vačnatců. Placentálové ovládli zemi na všech kontinentech, kromě Austrálie, která se oddělila od ostatních kontinentů ještě před jejich rozšířením.

Nejstarším známým druhem placentálního savce je nejspíš jurská Juramaia sinensis, pocházející z vrstev starých 160 milionů let.

Déle známá je Eomaia  z období spodní křídy, tedy o stáří přibližně 125 miliónů let. Zkamenělina byla nalezena v usazeninách jednoho čínského jezera. Bezpochyby patří mezi placentály, nicméně její boky jsou příliš úzké na to, aby mohla porodit plně vyvinuté mládě. To naznačuje, že u tohoto druhu hrála placenta ve vývoji mláďat jen malou roli.

Např. Delfín Obecný, Vlk Obecný