Krokodýli jsou velmi starý řád plazů, mezi které patří krokodýli, aligátoři (včetně kajmanů) a gaviálové, celkem asi 23 recentních druhů v 9 rodech. Jde o jedinou žijící skupinu ze skupiny archosauria, do které patřili i dinosauři. Je to dravec který vzbuzuje respekt u lidí i zvířat.
Největším žijícím druhem krokodýla je krokodýl mořský. Největší dobře zdokumentovaný jedinec dosahoval délky asi 6,3 metru a hmotnosti přes 1200 kg. Existují však neověřené zprávy o jedincích dlouhých až kolem 9 metrů s hmotností přes 2 tuny. Jen o trochu menší je africký krokodýl nilský. Naopak nejmenší je krokodýl čelnatý, který dosahuje délky kolem 1,5 metru
KLADOGRAM
Zobrazuje příbuznost mezi jednotlivými druhy krokodýlů.
EVOLUCE
Krokodýli patří do skupiny archosauria, do které se zařazují také dinosauři. V průběhu jury a křídy žilo mnoho druhů blízce příbuzných krokodýlům, kteří pravými krokodýli však nebyly. První skuteční krokodýli se objevili před 83,5 miliony lety.
Největší krokodýlem všech dob byl deinosuchus ze svrchní křídy, který dosahoval délky kolem 10 metrů a hmotnost do pěti tun. Zřejmě lovil dinosaury. Celkem je známo 69 rodů vyhynulých krokodýlů.
ANATOMIE
Krokodýli jsou mohutní plazi s dlouhým silným ocasem. Lebka mohutná, ale částečně pneumatizovaná (= kosti jsou duté). Tělo krokodýlů je kryto rohovitými štíty, pod kterými leží kostěné desky. Krokodýli plavou pomocí silného, ze stran zploštělého ocasu, končetiny mají při plavání přitisknuté k tělu. Svaly jsou nejvíce rozvinuté v oblasti krku a na končetinách.
POTRAVA
Jsou schopní vydržet několik měsíců bez potravy. Větší druhy jsou schopny ulovit velké druhy savců, jako například zebru a výjimečně i mladého či nemocného hrocha, zatímco menší druhy se živí především rybami.
Např. Krokodýl Mořský, Aligátor Čínský