VARAN KOMODSKÝ

Varan komodský, známý také jako komodský drak, je velký ještěr obývající indonéské ostrovy. Je to největší zástupce čeledi varanovitých a nejmohutnější žijící ještěr vůbec. Největší zaznamenaný exemplář měřil 3,13 m a vážil 166 kg.

POPIS

V přírodě váží varan komodský obvykle kolem 70 kilogramů, jedinci v zajetí však často váží více. Varan komodský má ocas dlouhý zruba stejně jako tělo. V čelistech má kolem 60 vroubkovaných zubů o délce až 2,5 cm, které se často obměňují. Sliny jsou často zbarveny krví, jelikož zuby jsou téměř kompletně překryté dásňovou tkání, která se během krmení přirozeně odírá.

POTRAVA

Varan komodský je masožravec. Jeho kořist tvoří bezobratlí, ptáci, plazi i savci. Živí se jak zdechlinami, tak živou kořistí, přičemž strava dospělého jedince je tvořena především jeleny, divokými prasaty a buvoly. Může napadnout i člověka. Varanu komodskému je přičítán otrávený skus. Magnetická rezonance prokázala přítomnost jedových žláz v dolní čelisti. Tyto žlázy produkují jedovaté bílkoviny, působící mimo jiné jako antikoagulanty (látky zabraňující srážení krve).

PÁŘENÍ

K páření dochází mezi květnem a srpnem, vejce samice klade v srpnu či září. Kolem 20 vajec samice zahrabává do hnízd tabonů nebo do vlastními tlapami vyhrabané jámy.[2] Inkubace trvá 7 až 8 měsíců. Varani komodští dospívají v 8 až 9 letech života, dožít se mohou až 30 let.

VÝSKYT

Výskyt varana komodského je omezen na souostroví Malé Sundy, konkrétně indonéské ostrovy Flores, Komodo, Rinca, Gili Dasami a Gili Motang. Na ostrově Flores obývá pobřežní oblasti na západě a severu ostrova.